ЕЛДА
Eлдa ca ceмeнe бeз глyтeн, yпoтpeбявaн изoбилнo в aзиaтcĸитe cтpaни в пpoдължeниe нa вeĸoвe – ceгa cтaвa вce пo-пoпyляpeн в CAЩ, Kaнaдa и Eвpoпa пopaди мнoгoтo cи пoлзи зa здpaвeтo.
Eлдa, ĸoятo e oт вид Fаgоруrum еѕсulеntum, oбиĸнoвeнo ce cpeщa ĸaтo cypoвa „eлдa гpиc“ или пoд фopмaтa нa бpaшнo. И двeтe ca cилнo питaтeлни xpaни, ĸoитo тpябвa дa ce cъxpaнявaт във вaшaтa ĸyxня, тъй ĸaтo мoгaт дa бъдaт изпoлзвaни пo мнoгo нaчини. Hяĸoи oт нaй-пoпyляpнитe нaчини зa изпoлзвaнe нa xpaнeнeтo нa eлдa? Дoбaвянe нa гoтвeни бyлгypи нa яcтия, cyпи или cтyдeни caлaти; зaмecтвaнe нa oбpaбoтeнитe зъpнeни зaĸycĸи; и изпoлзвaнeтo нa eлдa бpaшнo в ĸифли и xляб, ĸaĸтo и зa пoĸpивaнe нa пpoтeини. Bъпpeĸи имeтo cи, eлдaтa дeйcтвитeлнo нe cъдъpжa ниĸaĸвa пшeницa или пpoтeинoв глyтeн. Eлдa e члeн нa фaмилиятa pacтeния роlуgоnасеае и нaпълнo нecвъpзaни cъc зъpнa, cъдъpжaщи глyтeн, ĸaтo пшeницa, eчeмиĸ или pъж. Πopaди тaзи пpичинa тoй ce изпoлзвa в мнoгo бeзглyтeнoвипpoдyĸти, зa дa ce дoбaвят нacипни и xpaнитeлни вeщecтвa, бeз дa ce пpичинявaт aлepгeни или xpaнocмилaтeлни пpoблeми.
За първи път хората започват да я отглеждат още преди 6 000 години в Югоизточна Азия. В Индия наричат елдата „черен ориз“, а в другите страни е известна като „черна пшеница“. След като започва масовото й отглеждане, тя бързо си спечелва славата на една от най-разпространените храни за бедните и плебеите.
Съвсем друга била историята на зърнената храна във Франция, където била отглеждана предимно заради меда, който се прави от нея. Медът от елда наистина се смята за един от най-вкусните и полезни продукти, които ефективно се борят с простудите и грипа. В Русия пък елдата се радвала на особен почит. Там са познавали добре нейните свойства и дори препоръчвали тя да се консумира преди големи изпитания, защото давала много енергия и сила.
Днес елдата съвсем не е синоним за бедност и нищета, а точно обратното – тя се е превърнала в израз на един по-здравословен и пълноценен начин на живот.
Хранителен състав на елдата
Ориентировъчно съдържание на вещества в 100 г продукт: протеини(около 14%), захар (2-2.5%), мазнини(около 3%), фибри (около 1%), витамините А, от групата В, и РР, желязо, калций, йод, фосфор, бор, цинк и магнезий, както и органични киселини (лимонена и яблъчна). Елдата съдържа също големи количества от всичките осем незаменими аминокиселини (лизин, левцин, изолевцин, метионин, триптофан, треонин, фенилаланин и валин). В нейния състав липсва глутен, което своевременно я превръща в прекрасен диетичен продукт.
Здравословни ползи
- Високото съдържание на белтъци, които пълноценно се усвояват, способства за увеличаване на мускулната сила и издръжливост, което я превръща в изключително подходящ продукт за активно спортуващите.
- Богата на флавоноиди, зърнената храна ефективно се бори с процесите на стареене на клетките.
- В една купичка елда количеството магнезий е около 86 мг, а той е изключително важен за профилактиката на сърдечно-съдовата система.
- Наличието на калий, калций, желязо, цинк и фосфор превръща елдата в задължителна хранителна добавка, особено за хората, редовно посещаващи фитнес центъра или алеята за джогинг.
- Богатото съдържание на витамини и минерали я прави незаменим „продукт за красота“. Консумирането на елда подхранва кожата, косата и ноктите.
- Несъмнено елдата е много ефективна при хора, подложили се на редуциращ режим на хранене. Особено в съчетание с мляко, защото по този начин значително подобрява работата на стомашно-чревния тракт. Диети, включващи елда, са изключително подходящи за студения сезон, както и за хора с установен висок холестерол и високо кръвно налягане.
- Елдата има способността да стабилизира нивото на кръвната захар и заедно с просото се превръща в „алкално зърно“ с киселинно-формираща функция.
- Тази храна е много полезна и за децата, защото семената й се отличават с голямо количество фибри. Освен това кашата с елда не натоварва храносмилателната им система, защото тя съдържа пектин – вещество, което отстранява от тялото всички вредни вещества и значително подобрява процесите на храносмилане. Богатото съдържание на желязо и лецитин подобрява функционалното състояние на черния дроб и панкреаса и повишава съпротивителните сили на организма. За всички деца най-полезни се оказват закуските от цели зърна, тъй като в обвивките на зърнените култури се съхраняват всички полезни и ценни за доброто здравословно състояние вещества.
Здравословни рискове
Трябва да се отбележи, че консумирането на елда крие потенциален риск от появата на алергична реакция.
Как да си изберем и съхраним елда?
При избор на елда, обръщайте внимание на следните особености:
- Избирайте най-бледата елда, тъй като тази с червеникав отенък най-вероятно е преминала през термична обработка, което от своя страна означава, че е загубила голяма част от полезните си вещества.
- Ако при отваряне на пакета с продукта усетите странна миризма или дъх на плесен, това е сигурен индикатор, че не е годен за консумиране.
- Съхраняването на елдата е препоръчително да бъде за кратък период от време, като подходящият съд е от голямо значение. Винаги избирайте стъклени или керамични съдове.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!