Червени боровинки

,

Плодовете на боровинката са богати на витамини, микроелементи, минерали, дъбилни вещества и флавоноиди, есенциални мастни киселини – линолеова киселина (OMEGA-6), алфа линолеова киселина (OMEGA-3), каротеноиди и фитостероли.

Съдържат около 6% арбутин, следи от хидрохинон, около 8% катехинови танини, флавоноидните вещества кверцетин, хиперозид, изокверцетин, урзолова, хлорогенова и кафеена киселина, витамин С.

В 100 г червени боровинки се съдържат: 

86.5% вода; 49 ккал; 0.4 г белтъчини; 0.2 г мазнини; 12.7 въглехидрати; 8.5 г захари; 4 г фибри.

Богагати на антиоксиданти

Те са мощен антиоксидант – активността на витамин А ефективно неутрализира действието на свободните радикали. Притежават и антисептични свойства.

Днес повече от 20 млн. души в Европа използват боровинката като антиоксидант. Най-ефективният, съдържащ се в диви плодове – токотриенол, рядко срещана форма на витамин Е, беше открит в червената боровинка.

Този антиоксидант е 40-60 пъти по-ефективен от токоферол, най-често срещаната форма на витамин Е.

От всички натурални масла, това от червената боровинка съдържа най-голямо количество от въпросния антиоксидант.

Забележителни са големите количества желязо, както и ниският гликемичен индекс.

За какво са благоприятни червените боровинки?? 

Препоръчват се при проблеми с бъбреците

Знае се, че тя действа добре при заболявания на бъбреците, има диуретично действие, използва се за лечение на простудни състояния, цистит, авитаминоза и хиповитаминоза. Народните лечители смятат, че тя действа дори и срещу рак.

За профилактика на пикочните пътища

Червените боровинки от столетия са известни за профилактика и като лекарство при инфекции на пикочните пътища. Много хора използват и хранителните добавки от червената боровинка се използват за предотвратяване на инфекции на пикочните пътища, причинени от бактерии. Проантоцианидите в червената боровинка успяват да блокират слепването на бактериите и Е.коли от придържането им към клетъчните стени на матката и на пикочния мехур.

Намаляване на зъбната плака

Доказано е също така, че червените боровинки спомагат за намаляване на зъбна плака, а сокът от червени боровинки може да възпрепятства натрупването на бактериите, които причиняват зъбна плака.

При простудни заболявания

Добавете 1 с.л. боровинков сок към 1 ч.ч. вода и 1/2 с.л. мед. Пийте всеки ден по 1 ч.ч. от сока, докато оплакванията отминат. Този сок е много полезен също така за стимулиране на физическата активност и за умствените способности.

Отвара от листата на червената боровинка при цистит

Сварете 2 с.л. листа от боровинка заедно с 300 мл вода за 5 мин. Необходимо е това да става на много бавен огън и под капак. Когато отварата изстине, я прецедете и пийте от нея 3 пъти на ден за период от 2 седмици.

Мехлем от боровинка срещу възпалена и раздразнена кожа

Смачкайте добре 3 с.л. червени боровинки и ги прецедете през ситен гевгир или марля, така че да получите само сокa им. Смесете го с 70 г медицински вазелин, затворете сместа в бурканче и я съхранявайте в хладилник. Нанасяйте сутрин и вечер на проблемните места. Освен за заздравяване на кожата мехлемът се използва и като болкоуспокояващо средство, но само външно.

При сърдечносъдови заболявания

Смачкайте 1 ч.ч. боровинки заедно с малко топла вода и пийте по 1/2 ч.ч. на ден;

Напитка от червена боровинка

Смачкайте 1 ч.ч. плодове и изстискайте сока им. Залейте смачканите боровинки с 1 л вода и ги кипнете. Прецедете получилата се отвара и я смесете с предварително изстисканият сок. Добавете 1 с.л. мед, охладете и пийте по 1 ч.ч. на ден, докато отминат оплакванията Ви.

Избор и съхранение на червени боровинки

Купувайте червени боровинки, които имат наситен цвят и без следи от разваляне. Голяма част от реколтата на червените боровинки се използва за замразяване, изсушаване или превръщането им в сок, поради това бъдете внимателни, когато ги купувайте и следете за подробна информация върху етикетите на продуктите. Пресните червени боровинки се съхраняват в малки дървени кутийки, поставени на хладно и сухо място. Имайте предвид, че бързо изсъхват. Може да ги съхранявате и във вода.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *